Zwierzęta Wysp Owczych
2024-06-05Historia Wysp Owczych w pigułce
2024-06-19Wyspy Owcze to nie tylko trawa...
Choć Wyspy Owcze mogą wydawać się jałowym archipelagiem, porośniętym wyłącznie trawą, jest on siedliskiem dla ponad 400 gatunków roślin. Zdecydowaną większość powierzchni Wysp Owczych pokrywają trawy i łąki kwietne, a część stanowią wrzosowiska. Na Archipelagu nie ma naturalnie występujących lasów, choć znaleziska datowane na 2300 lat p.n.e. sugerują występowanie brzozy i leszczyny.
Oceaniczny klimat Wysp Owczych wraz z powietrzem niosącym duże ilości soli nie sprzyja roślinom. Przez większość roku w krajobrazie dominują trawy, jednak w krótkim okresie wegetacyjnym przypadającym od maja do sierpnia, farerskie łąki stają się kolorowe, a obok zieleni traw dominują żółte kwiaty.
Z końcem maja zakwitają kaczeńce będące narodowym kwiatem Wysp Owczych. Ich duże żółte kwiaty zdobią łąki i okolice licznych strumieni. Latem zakwitają jaskry, pokrywając żółtym dywanem farerskie doliny, a także dachy części domostw. W Gjógv, przy słynnej szczelinie znajdziemy aksamitkę, która przyozdabia klif odcieniami pomarańczy. W Gásadaluri nie tylko napotkamy na arcydzięgiel (Farerzy przyrządzają z niego konfiturę).
W przydomowych ogródkach spotkamy najczęściej rabarbar – farerski rarytas, ziemniaki, rzepę i kalarepę. Na Sandoy uprawia się także m.in. sałatę. Odwiedzając Wyspy Owcze koniecznie należy spróbować lokalnego dżemu rabarbarowego, najlepiej w towarzystwie gofrów i gorącej kawy.
Brak naturalnych drzewostanów Farerzy rekompensują tworząc mini lasy i parki. Największe obszary zadrzewione znajdziemy w Tórshavn, Klaksvík, Kunoy, Trongisvágur czy Selatrað. Z ciekawych gatunków, które możemy podziwiać warto wymienić Araukarię, Embothrium, Bukana chilijskiego, Sosnę wydmową, Świerk sitkajski, Topolę kalifornijską czy Olszę zieloną. Co ciekawe, na obszarach leśnych można znaleźć grzyby – maślaki, borowiki czy podgrzybki.
Zapisz się na Newsletter!